Cewka Rogowskiego typu BCRN
Cewka Rogowskiego typu BCRN

Cewka Rogowskiego jest to rodzaj transformatora bezrdzeniowego wykorzystywanego do badań przebiegów prądu zmiennego bez konieczności rozcinania i podłączania do badanego przewodu. Cewka jest uzwojeniem wtórnym bezrdzeniowego transformatora, zaś uzwojeniem pierwotnym jest badany przewód przechodzący przez wnętrze cewki. Napięcie indukowane w uzwojeniu wtórnym jest proporcjonalne do pochodnej natężenia prądu ekektrycznego.

Pierwotnie Cewki Rogowskiego miały formę nawiniętych na długi i płaski rdzeń wykonany z giętkiego i niemagnetycznego materiału umożliwiającego nałożenie jej na przewód. Z czasem zwrócono uwagę, że giętka forma cewki ma istotny wpływ na jej trwałość. Dlatego do zastosowań przemysłowych oferowano cewki nawinięte na sztywnym rdzeniu zamkniętym. Cewka jest wówczas bardziej trwała, lecz jej zamontowanie wymaga przewleczenia przewodu przez okno rdzenia. W celu zachowania zalet obu wcześniejszych rozwiązań opracowano cewki w których sztywny rdzeń jest podzielony na części połączone w sposób rozwierny. Uzwojenie cewki zachowuje ciągłość we wszystkich połączonych częściach rdzenia.  Umożliwia to otwarcie rdzenia i zamontowanie go na przewodzie bez koniczności jego demontażu. Dzielenie uzwojenia i jego ruchomość skutkowała jednak często zawężeniem zakresu parametrów cewki decydujących o jakości pomiarów w porównaniu z wersją z rdzeniem sztywnym. 

Odpowiedzią firmy Bezpol Sp z o.o. jest cewka Rogowskiego w wersji rozłącznej typu BCRN. Uzwojenie jest w niej nawinięte na rdzeń niemetaliczny podzielony na dwie połówki. Specjalna technologia wykonania uzwojenia zapewnia stabilność parametrów urządzenia w szerokim zakresie działania. Połówki rdzenia wraz z uzwojeniem umieszczone są w odpowiadające im kształtem obudowy połączone zawiasem. Połączenie to umożliwia otwarcie obudowy w zakresie od 0 do 180˚. Umożliwia to łatwy montaż cewki w dowolnym momencie na dowolnie wybranym fragmencie przewodu bez konieczności jego demontażu.  Przy jej zastosowaniu można dokonywać pomiarów ciągłych lub doraźnych na obiektach nowych i już eksploatowanych bez ingerencji w ich konstrukcję.
  
Cewki Rogowskiego typu BCRN przeznaczone są do pomiaru prądu w systemach niskiego napięcia, jak również może być zastosowana w systemach średniego napięcia na przewodach i przepustach o odpowiednim poziomie izolacji. Ze względu na brak nasycającego się rdzenia ferromagnetycznego, liniowość pracy cewki jest bardzo duża. Odmienna konstrukcja i zasada działania cewki w stosunku do przekładników prądowych sprawia, że nie występuje w cewce taki parametr jak prąd znamionowy. Ten sam czujnik pomiarowy można użyć do pomiaru prądu pierwotnego równego 10A jak i np. 3000A. Dobierając czujnik do obiektu należy uwzględnić zakres pomiarowy oraz rezystancje obwodu wejściowego w sterowniku polowym lub urządzeniu pomiarowym. Minimalny mierzony prąd przez cewkę powinien generować napięcie powyżej 1mV ze względu na wpływ zakłóceń na pomiar.

Cewki Rogowskiego stosowane są coraz powszechniej w obwodach zabezpieczeniowych rozdzielnic średniego napięcia i w układach kontrolno-pomiarowych.

 Cewka Rogowskiego

Rys. 01. Cewka BCRNR(n) 52x92/34

 

Rys. 02. Cewka BCRNR(n) 52x92/34

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl